Anti-aging, zdrowie skóry, a nawodnienie organizmu

#

Woda to życie. Co do tego nikt nie ma wątpliwości. Wiemy doskonale, że bez wody organizm ludzki jest w stanie przetrwać nie więcej niż kilka dni, bowiem nasze ciało w większości składa się z tego życiodajnego związku nieorganicznego. Kiedy jednak narażamy się na odwodnienie organizmu, jak sprawdzić czy spożywamy wystarczającą ilość wody i w odpowiedniej formie. Czy i jaki woda ma wpływ na anti-aging i zdrowie skóry? I jak najlepiej zadbać o nawodnienie organizmu z korzyścią dla skóry? Na te pytania odpowiadamy poniżej.

Nawodnienie organizmu - klucz do… wszystkiego

Organizm człowieka w większości składa się z wody. W różnych okresach życia procentowy udział wody w organizmie jest różny. u noworodków to aż 90%, u dzieci około 75%. U dorosłego człowieka zawartość wody w organizmie to od 65 do 70%. Zaś wraz z wiekiem organizm stopniowo traci wodę i u osób starszych procentowa zawartość wody w organizmie to tylko około 50%. Jasno zatem widać, że procesy starzenia nierozłącznie związane są z utratą wody z organizmu. Woda jest bowiem podstawowym związkiem nieorganicznym, który składa się na nasze ciało. Na poziomie komórkowym stanowi on o sukcesie większości procesów biochemicznych zachodzących w organizmie. Dlatego wszystkie działania anti-aging, próby opóźniania i spowalniania procesów starzenia powinny przede wszystkim być związane z właściwym nawadnianiem organizmu.
W fachowej literaturze, ale też w internecie możemy znaleźć całe długie listy funkcji, jakie pełni woda i odpowiednie nawodnienie organizmu. Gdyby jednak pokusić się o uporządkowanie i sprowadzenie tych założeń do kilku głównych filarów? Możemy wtedy funkcje wody podzielić na cztery główne obszary:

Metabolizm

Woda uczestniczy we wszystkich lub niemal wszystkich procesach biochemicznych w organizmie. Metabolizm komórkowy w ogromnej mierze zatem zależy od właściwej ilości wody. Woda pomaga rozpuszczać składniki pokarmowe, jest też istotnym składnikiem substancji trawiennych. Odpowiednie nawodnienie organizmu pozwala zatem wspierać procesy metaboliczne.

Termoregulacja

Woda pomaga utrzymać prawidłową temperaturę w ciele. Jest najlepszym regulatorem prawidłowej temperatury. I jako termoregulator działa na dwa sposoby. Przede wszystkim podczas procesu pocenia.Kiedy organizm poddawany jest zbyt dużemu nagrzaniu,  zaczyna się pocić. Cząsteczki wody wydzielane przez gruczoły potowe pochłaniają duże ilości ciepła, któremu poddawane są tkanki. A to z kolei prowadzi do schłodzenia tych ostatnich.
Podczas wychłodzenia organizmu rolę termoregulatora pełni woda, która znajduje się w krwi i osoczu. Pod wpływem niskich temperatur naczynia krwionośne zwężają się, płyny ustrojowe (w tym przypadku krew i limfa) zaczynają płynąć szybciej. A znajdująca się w nich woda nagrzewa się ogrzewając przy tym organizm. Słowem - dobre nawodnienie organizmu to jeden ze sposobów na utrzymanie poprawnej temperatury ciała.

Oczyszczanie

Kolejną niezwykle istotną funkcją wody w organizmie jest detoksykacja i oczyszczanie organizmu ze zbędnych substancji. Bardzo często możemy usłyszeć o tym, że nieprawidłowe nawodnienie organizmu może prowadzić do wewnątrzustrojowych zatruć. O co konkretnie chodzi? Otóż woda na wiele sposobów pomaga usuwać toksyny powstałe w wyniku rozlicznych reakcji chemicznych i biochemicznych zachodzących w ciele człowieka. Najpopularniejsza droga detoksykacji to oczywiście nerki, gdzie woda występująca w moczniku pomaga w filtracji toksyn powstałych w wyniku procesów trawiennych. Oraz skóra, na której detoksykacyjną funkcję wody widzimy w postaci kropelek potu. Te mniej oczywiste (często nie zdajemy sobie sprawy z faktu, że woda uczestniczy również w tych procesach) to choćby usuwanie dwutlenku węgla przez płuca.

Transport

Funkcja transportowa wody to przede wszystkim transport wszystkich substancji odżywczych oraz pozostałości procesów metabolicznych. Warto o tej funkcji transportowej wody pamiętać szczególnie przy wszelkich dietach odchudzających, zabiegach liposukcji, czy innej metody rozbijania komórek tłuszczowych. Zniszczone komórki lipidowe muszą zostać wydalone z organizmu jego własnymi siłami. Woda przyspiesza proces usuwania lipidów. Dlatego dobrze nawodniony organizm to organizm, który łatwiej poddaje się dietom i zabiegom wyszczuplającym.

Anti-aging i nawodnienie organizmu

Tak jak powiedzieliśmy wcześniej - nawodnienie organizmu nierozłącznie powiązane jest z wiekiem komórkowym. Im starsze komórki, tym mniej wody zawierają. Dlatego tak ważne jest, aby pamiętać o prawidłowym nawodnieniu organizmu podczas wszystkich zabiegów i rytuałów odmładzających. Zarówno jeśli decydujemy się na zabiegi estetyczne, jak i wtedy, gdy sięgamy po metody odmładzające organizm od wewnątrz. Przywrócenie odpowiedniego nawodnienia komórek powinno być jednym z pierwszych kroków ku odmłodzeniu organizmu. Nie tylko skóry, ale całego ciała.
Również, jeżeli decydujesz się na dietę anti-aging i do swojego codziennego jadłospisu chcesz wprowadzić posiłki odmładzające Shiny&Shapy. Wtedy również powinnaś dbać o odpowiednie nawodnienie organizmu. Koktajle Shiny&Shapy przygotowana na chudym roślinnym mleku lub na wodzie (wedle Twoich preferencji) zawierają bardzo dużo wody. Co jest dodatkowym argumentem za wprowadzeniem ich do codziennego menu. Jednak dodatkowo dbaj o to, aby spożywać odpowiednie ilości wody (właściwe dla Twojego wieku, wagi, wzrostu, płci, trybu życia). Tylko wtedy, gdy organizm będzie dobrze nawodniony, będzie prawidłowo i szybko przyswajał wszystkie substancje zawarte w posiłkach Shiny&Shapy. I chodzi w równej mierze o odmładzający kolagen, jak i o minerały, witaminy i makra zawarte w naszych posiłkach.

Zastanawiasz się jak sprawdzić czy Twój organizm jest odpowiednio nawodniony? I ile to jest "wystarczająco dużo wody"? A także w jakiej formie i z jaką częstotliwością pić wodę? O tym przeczytasz w kolejnym naszym artykule dotyczącym nawadniania organizmu.

Odbierz bezpłatny poradnik
jak zachować młody wygląd!

Zapisz się i skorzystaj z naszych wskazówek,
jak zadbać o siebie każdego dnia.

więcej

Sprawdź odmładzające i nawilżające posiłki

Shiny&Shapy koktajl z kolagenem Kawa z karmelem

Shiny&Shapy koktajl z kolagenem Kawa z karmelem

1 posiłek / 25,5 zł Cena: 179.00 zł
Shiny&Shapy koktajl z kolagenem Czekolada

Shiny&Shapy koktajl z kolagenem Czekolada

1 posiłek / 25,5 zł Cena: 179.00 zł
Shiny&Shapy koktajl z kolagenem Wanilia

Shiny&Shapy koktajl z kolagenem Wanilia

1 posiłek / 25,5 zł Cena: 179.00 zł
Shiny&Shapy – pakiet startowy

Shiny&Shapy – pakiet startowy

1 posiłek / 24,93 zł Cena: 349 zł

Sprawdź porady anti-aging