Postaw na… wodę! Proste rozwiązanie podczas diety.
Wiesz o tym, że nie istnieje inny niż woda napój, który zaleca się osobom w trakcie odchudzania? I nie wynika to tylko z faktu, że woda nie ma kalorii. Walory wody w procesie utraty zbędnych kilogramów sięgają znacznie dalej. Jaki wpływ ma woda na odchudzanie? Przygotowaliśmy dziś dla Was krótkie zestawienie najważniejszych faktów. Sprawdź - i weź je sobie do serca. Postaw na wodę :)
Picie wody jest ogromnie ważne w procesie odchudzania. Właściwie - nie tylko w procesie odchudzania. Picie wody jest bardzo ważne w procesie... We wszystkich procesach, jakie zachodzą w ludzkim organizmie 🙂
Woda to życie. Główny budulec naszego ciała, które w 70% składa się właśnie z H2O. A w kontekście odchudzania woda to koło napędowe wielu procesów, które są dla odchudzania kluczowe. Woda odpowiada za nawodnienie ciała (tak, to oczywiste), wypłukuje toksyny z organizmu czy przeciwdziała zaparciom. Ale też - co bardzo ważne - pomaga pozbyć się nawyku podjadania.
Po co woda w organizmie
Woda to dla Twojego ciała najważniejszy związek chemiczny. Bez niego - komórki ciała tracą podstawową strukturę. Bez niego - kończy się życie. Woda odpowiada w ludzkim ciele naprawdę za wszystko. Poza tym - stanowi podstawowy budulec. Woda odpowiada za transport wszystkich substancji w ciele człowieka - odpowiada nie tylko za wydalanie toksyn ale też za dostarczenie do każdej komórki ciała substancji odżywczych, enzymów i hormonów.
Woda to również jedyny, kluczowy regulator termiczny ludzkiego ciała. To dzięki jej cyrkulacji i właściwościom utrzymujemy możliwie stałą temperaturę ciała. Poza tym woda odpowiada za gospodarkę elektrolitową organizmu. I w zasadzie - chociaż woda sama nie dostarcza energii, poprzez fakt, że umożliwia procesy metaboliczne, w tym trawienie - to dzięki niej pożywienie ulega przemianie w energię.
Postaw na wodę podczas odchudzania
Jeśli jesteś na diecie - picie wody jest bardzo ważne z co najmniej kilku powodów.
Przede wszystkim: woda wspiera procesy trawienia. Pomaga rozdrabniać pokarm na mniejsze porcje, rozpuszcza go i tworzy główną część środowiska, w którym następuje proces trawienny.
Ale też - sama nie posiada kalorii, a jednak wypełnia brzuch 🙂 Jeśli pijesz dużo - na przykład zamiast słodkiej przekąski, na którą masz apetyt - zaspokoisz łaknienie. I oszczędzisz sobie przyjmowania zbędnych kalorii. Naprawdę spróbuj - warto! A na dodatek - prawdopodobnie dość szybko wejdzie Ci to w nawyk.
I zamiast podjadania - będziesz nawadniać organizm.
A to nie wszystko. Badania wykazały, że picie zimnej wody zwiększa ilość spalanych kalorii. Proces ten nosi nazwę spoczynkowego spalania energii. Jak działa ten proces? To proste - jeżeli pijesz zimną wodę - obniża ona temperaturę wewnątrz ciała. A ta jak wiadomo powinna być stała i wynosić nieco powyżej 37 stopni Celsjusza. Dlatego organizm musi podgrzać tę wodę. A wydatek energetyczny - to przecież po prostu spalanie kalorii.
Według najnowszych badań w czasie 10 minut, kiedy wypijamy około pół litra wody - spoczynkowy wydatek energii wzrasta nawet o 30%. A po 30 minutach osiąga maksymalny poziom. W tym czasie można stracić około 24 kalorii :) Badacze obliczyli, że picie 2 litrów zimnej wody dziennie zwiększyłoby wydatek energetyczny o około 400 kJ (ok. 100 kcal).
Dla skutecznego odchudzania bardzo ważna jest jeszcze jedna funkcja wody - transportowa. Woda bowiem wypłukuje z organizmu toksyny oraz zbędne substancje będące wynikiem przemiany materii. A w trakcie intensywnych ćwiczeń czy też zabiegów (na przykład fal RF, fal akustycznych czy masażu podciśnieniem) komórki uwalniają niepotrzebne lipidy. Dobrze nawodniony organizm pozwoli szybko i skutecznie usunąć te tłuszcze z organizmu. Organizm, któremu brakuje wody nie będzie umiał ich wyeliminować.
Jak pić wodę, żeby wspierała odchudzanie
Przekonaliśmy Cię już że "postaw na wodę" to świetny slogan dla wszystkich, którzy chcą zrzucić zbędne kilogramy? To znakomicie. Teraz zastanówmy się, w jaki sposób pić wodę, żeby przyniosło to efekt.
Przede wszystkim (o czym mowa była wyżej) - pij zimną wodę. Organizm będzie musiał wydatkować energię na jej podgrzanie.
Poza tym pij wodę w ilościach, które odpowiadają Twoim potrzebom. Nie ma reguły takiej samej dla wszystkich, że należy pić dwa-trzy lub cztery litry wody. Organizm każdego człowieka jest inny, prowadzimy inny styl życia i zmagamy się z różnymi obciążeniami fizycznymi. A zatem wydaje się oczywiste, że nie istnieje jedna odpowiedz na pytanie: ile pić wody?
Natomiast są dwa dosyć proste wzory, którymi możesz posługiwać się określając swoje zapotrzebowanie na wodę. Po pierwsze ilość wody powinna być odpowiednia dla masy Twojego ciała. Zwykło się przyjmować, że na każdy kilogram masy dziennie powinno przypadać około 0,03l (30ml) wody w ciągu doby. To znaczy, że jeśli jesteś drobną 45 kilogramową dziewczyną Twoje zapotrzebowanie dobowe na wodę to nieco ponad 1,3 litra. Natomiast, jeśli jesteś 90 kilogramowym atletą - to zapotrzebowanie jest dwukrotnie większe.
A drugi sposób - to proporcja wody do wydatku energetycznego. Na każdy 1000 spalonych kalorii zaleca się wypijanie 1 litra wody dziennie.
Oczywiście wartości te należy traktować umownie - bardziej jako wskazówki niż ścisłe wytyczne. Bo przecież wiele zależy też od czynników takich jak temperatura otoczenia, Twój stan zdrowia etc.
Ważne też, żeby wodą się nie "przepijać". Pij ją zawsze niewielkimi łykami, żeby drastycznie nie obciążyć układu pokarmowego nadmierną ilością płynu, i żeby hydro-elektrolitowa gospodarka organizmu mogła przebiegać prawidłowo.
Poza tym jeśli wypijesz nadmiernie dużo wody na raz - jej picie przestanie kojarzyć Ci się z przyjemnością i naturalnym procesem. A tego przecież nie chcesz.
Czy tylko woda?
Oczywiście nie tylko. Możesz też pić różne rodzaje herbat, zwłaszcza te zielone, czerwone, białe i ziołowe. Wodę dostarczasz zasadniczo z każdym płynem. Jednak warto pamiętać, że - przyjmowana z kawą - sprawia, że cześć minerałów i elektrolitów w tym sód, potas i magnez szybciej wypłukują się z organizmu. Jak to możliwe? Zawarta w kawie kofeina ma po prostu właściwości moczopędne, a przy procesach filtracji organizm oddaje też te mikroelementy do moczu.
Natomiast pijąc soki, gotowe lemoniady czy smoothie - pamiętaj że dostarczasz swojemu ciału węglowodany, w tym sporo cukrów prostych. A zatem powinnaś liczyć te napoje do swojego codziennego bilansu kalorycznego.
Czyli - koniec końców - najlepiej postawić na wodę. Jeśli jeszcze nie masz nawyku wypijania wystarczającej ilości wody dziennie, miej najlepiej butelkę wody (z plastrami cytryny czy ziół do smaku) zawsze przy sobie. Sięgaj po nią regularnie, pijąc małymi łyczkami. To pomoże Ci wyrobić nawyk picia wody.
Włącz myLINE
Kiedy rozmawiamy o wodzie i nawodnieniu organizmu warto wspomnieć o diecie myLINE. Przecież większość naszych wyszczuplających posiłków to zupy lub koktajle! Czyli posiłki, które są płynne i dostarczają ciału również wodę.
A poza tym są stworzone dla osób, które są w trakcie odchudzania i chcą stracić w zdrowy i bezpieczny sposób kilka kilogramów.
Posiłki myLine, które są posiłkami o obniżonej kaloryczności a jednocześnie o bardzo wysokiej zawartości białka (około 20g w porcji) jako jedyne tego typu produkty dostępne na polskim rynku, posiadają opinie i badania uniwersyteckie potwierdzające ich skuteczność w leczeniu otyłości.
Wybierz myLINE dla siebie i dbaj o sylwetkę i prawidłowe nawodnienie!
Sięgnij po NOWOŚĆ!
Pyszne i odżywcze batony o smaku czekoladowego brownie. W każdym opakowaniu znajdziesz dwa batony, które łącznie stanowią pełnowartościowy posiłek o dużej zawartości białka i obniżonej kaloryczności.
Podobają ci się nasze porady? Sięgaj po więcej - zapisz się (tuż pod artykułem) do naszego newslettera i otrzymuj mnóstwo praktycznych tipów, do wykorzystania każdego dnia. Podziel się ze znajomymi naszą wiedzą zapraszając ich do bloga myLINE. I korzystaj każdego dnia z naszych wyszczuplających posiłków.
Wybierz swój pakiet wyszczuplający
Zobacz więcej porad
-
5 praktycznych porad – jak zwalczać cellulit. Zacznij już dziś!
Jak zwalczać cellulit – to pytanie pojawia się niemal zawsze, kiedy zaczynamy rozmowę o kondycji skóry. Bo cellulit to problem, który pojawia się niezależnie od wieku, rodzaju sylwetki czy nawet płci. Jeszcze kilkanaście lat temu pokutowała potoczna opinia, że cellulit dotyczy wyłącznie kobiet, a nawet więcej – wyłącznie kobiet z nadwagą lub otyłością. Jednak kolejne […]
Przeczytasz w 5 min -
7 kroków, które pomogą Ci zrzucić brzuch i dobrze wyglądać na plaży w ciągu 30 dni
Letnie wypady na plażę zbliżają się wielkimi krokami. Niezależnie od tego czy chcesz zadać szyku świetną sylwetką na deptaku w Mielnie czy zachwycić wysportowanym ciałem na Lazurowym Wybrzeżu – jeżeli Twój urlop czeka tuż za rogiem warto wziąć się w garść i zacząć intensywną pracę. Wiadomo, że na plaży chcesz wyglądać jak najlepiej i czuć […]
Przeczytasz w 5 min -
4 przeszkody, kiedy chcesz zrzucić zbędne kilogramy
Dlaczego diety tak często kończą się niepowodzeniem? Dlaczego wytrwanie w postanowieniu zmiany nawyków żywieniowych, gdy chcesz zrzucić zbędne kilogramy jest tak trudne? Dziś zastanawiamy się nad tym, jakie są główne przeszkody, które musisz pokonać, kiedy chcesz schudnąć kilka kilogramów. Bo w tym starciu, tak jak w każdym innym – warto poznać swojego przeciwnika. Paradoksalnie większość […]
Przeczytasz w 5 min