Jak pokonać objawy fotostarzenia? Wypróbuj nasze sposoby.

#

Kiedy zaczynamy rozmowę o anti-agingu, procesach regeneracji i odmładzania skóry, bardzo często przewija się  temat fotostarzenia. I wydaje się, że nie poświęcamy mu zazwyczaj wystarczająco dużo uwagi.

Czy wiesz czym jest fotostarzenie, czym różni się od innych procesów wpływających na kondycję skóry? A przede wszystkim czy i jak można uniknąć jego efektów. W dzisiejszym artykule poruszymy ten temat - tym bardziej, że idealnie wpasowuje się w rozważania na koniec lata.

A zatem - chłodny koktajl z ulubionym smakiem Shiny&Shapy w dłoń i... sprawdzamy jak pokonać objawy fotostarzenia.

A,B,C - o co chodzi z promieniami UV

Mówiąc najkrócej - fotostarzenie to widoczne efekty destrukcyjnego wpływu promieniowania słonecznego na skórę. Zacznijmy jednak od początku. Promieniowanie słoneczne to kilka rodzajów i długości fal. Najogólniej mówiąc promieniowanie słoneczne dzieli się na promienie UVA, UVB i UVC. Te ostatnie nie mają dla nas znaczenia, ponieważ niemal w całości zostają pochłonięte przez atmosferę i nie docierają na powierzchnię ziemi.

Promienie UVB

to te, o których mówimy najcześciej. Aż 96-97% światła słonecznego, które wchodzi w interakcję z naszą skórą to właśnie promieniowanie UVB. To ono odpowiada za efekt długotrwałej opalenizny (ale też poparzeń skóry). Promienie UVB stymulują skórę do przeprowadzenia obronnej reakcji organizmu, który czuje się zagrożony przyjmowaniem nadmiernej ilości energii cieplnej w postaci promieni słonecznych. Reakcją obronną jest wytworzenie nowych komórek - melanocytów, które rozpoczynają intensywną produkcję melaniny. Ta z kolei odpowiedzialna jest za powstawanie ciemnej pigmentacji skóry - czyli opalenizny. To procesy które zachodzą pomiędzy promieniowaniem UVB, a komórkami skóry odpowiadają za opaleniznę, rumień posłoneczny i oparzenia.

Efekty promieniowania UVB mają też znacznie poważniejsze konsekwencje - w postaci stymulacji komórek nowotworowych w skórze. To właśnie UVB sprawia, że mogą się one aktywować. Dlatego tak ważna jest ochrona przeciwsłoneczna. I rozsądne korzystanie ze słońca. Warto bowiem pamiętać, że promieniowanie UVB jest szczególnie silne w godzinach największej aktywności słonecznej - w naszej szerokości geograficznej zwykło się przyjmować, że przypada ona na godziny pomiędzy 11 a 15.

Naturalnie promieniowanie UVB to nie tylko negatywy. Promienie UVB przyczyniają się do gwałtownej produkcji enzymów serotoniny oraz do syntezy witaminy D. a zatem dzięki nim czujemy się lepiej i zapewniamy sobie prawidłowe stężenie witaminy D, która jest niezbędna dla niemal wszystkich procesów zachodzących w ludzkim ciele.

Zostają jeszcze

promienie UVA.

Do powierzchni ziemi dociera ich około 3-4% zawartości całego widma światła słonecznego. Jednak to właśnie UVA działa destrukcyjnie na kondycję skóry pod kątem procesów starzenia. To promienie UVA są główną siłą napędową objawów fotostarzenia, zwanego również photoagingiem. Promieniowanie UVA przenika bardzo głęboko w strukturę skóry.

I od razu powoduje reakcję. Tak zwaną opaleniznę natychmiastową. Promienie UVA uwalniają do skóry zmagazynowaną w komórkach melaninę. Nie stymulują skóry do produkcji nowych melanocytów - to zrobią dopiero po kilku godzinach promienie UVB. UVA wypycha po prostu do zewnętrznych warstw skóry to, co już jest w niej zmagazynowane.

A zatem jeśli wychwycisz ten pierwszy moment pociemnienia skóry po wyjściu na słońce - to dzieło UVA. Głębsza opalenizna, która pojawi się dopiero za kilka dni będzie dziełem działania promieni UVB.

A jednak UVA, które dostało się do głębokich warstw skóry - dopiero zaczyna swoją aktywność. Niestety, w większości niekorzystną dla kondycji skóry.

Fotostarzenie - na czym to polega

Promieniowanie UVA jest naprawdę groźne. Nie zatrzymuje go niemal w ogóle atmosfera, a dodatkowo, o czym często zapominamy - działa na skórę z tą samą intensywnością przez cały rok. Nie tylko latem.

Następstwem działania promieni UVA w skórze jest kataliza działania wolnych rodników. Mówiąc prościej - promieniowanie UVA stymuluje wolne rodniki do akcji. A te wpływają destrukcyjnie przede wszystkim na strukturę kolagenowo-elastynową skóry. Powstają (początkowo niewidoczne gołym okiem) tak zwane blizny posłoneczne czyli zaburzenia w ciągłości ułożenia włókien kolagenu i elastyny. A po jakimś czasie przekształcają się one w zmarszczki. Procesowi temu towarzyszą inne objawy, które składają się w całości na zjawisko, które nazywamy fotostarzneiem.

Są to między innymi przebarwienia posłoneczne (powstałe na skutek miejscowego, upośledzonego wypychania melaniny do naskórka. Za co jak już wspominaliśmy odpowiadają promienie UVA). Ale nie tylko. W wyniku uszkodzeń kolagenu skóra staje się cieńsza, gorzej nawodniona a przez to podatna na miejscowe zrogowacenia. Zaburzona zostaje dystrybucja sebum w skórze. A tego następstwem jest uszkodzenie bariery hydrolipidowej skóry. Stąd już krok do powstawania teleangiektazji.

Zespół tych wszystkich cech, które afirmują się utrata jędrności, powstaniem siatki zmarszczek i przebarwień oraz zaburzeniem kolorytu skóry nazywamy właśnie objawami fotostarzenia.

Jak pokonać objawy fotostarzenia?

Fotostarzenie jest jednak tym procesem starzeniowym skóry, na który paradoksalnie mamy największy wpływ. Oczywiście nie w 100%. Jednak to jak szybko i z jaką intensywnością będą zachodziły w naszej skórze procesy photoagingu zależy w ogromnej mierze od nas. Przede wszystkim od profilaktyki: ochrony i suplementacji oraz stymulacji.

  1. Profilaktyka i suplementacja przeciw fotostarzeniu

Suplementuj kolagen. Najważniejsze procesy składające się na fotostarzenie to przede wszystkim te, które mają związek ze strukturą kolagenu i elastyny w skórze. Od tego zaczyna się fotostarzenie. Zaburzenie układu włókien kolagenowych rozpoczyna lawinę pozostałych zmian. Jeżeli zatem uda Ci się zadbać o wysokie stężenie kolagenu w skórze - będzie ona miała ułatwione zadanie podczas obrony przed tym naturalnym procesem, jakim jest fotostarzenie skóry. Niestety z kolagenem jest tak, że im starsza jest skóra tym mniej kolagenu w naturalny sposób jest do niej dostarczane przez organizm. Zmniejszenie stężenia kolagenu w skórze to proces naturalny i nieodwracalny. a rozpoczyna się już po 24-25 roku życia. Dlatego nie czekaj, aż Twoja skóra zmarszczkami i wiotkością pokaże, że brakuje jej kolagenu. Suplementuj go codziennie, dbając o odpowiednią dawkę, bezpieczne i sprawdzone źródło i spełnienie warunków do jego syntezy (przede wszystkim podawanie kolagenu wraz z witaminą C.)

wypoczęta i piękna z Shiny&shapy

Dbaj o sprężystą i jędrną skórę. Dzięki zawartemu w naszych posiłkach kolagenowi wrócisz z urlopu nie tylko wypoczęta, ale też zadbana i piękna.
Wybierz swój pakiet posiłków z kolagenem Skorzystaj z kodu "Po urlopie" i odbierz 5% rabatu na wszystkie pakiety Shiny&Shapy

Posiłki Shiny&Shapy znakomicie sprawdzą się w roli źródła takiej wartościowej suplementacji. A dodatkowo przez fakt, że stanowią nie tylko źródło aż 2500 mg kolagenu w każdej porcji, ale też stanowią pyszny, dietetyczny, dobrze zbalansowany posiłek o działaniu odmładzającym i wyszczuplającym - doskonale i bez trudu wpiszą się w Twój codzienny nawyk. Bez konieczności łykania dodatkowych shotów czy przyjmowania pastylek. Jesz wartościowe śniadanie a jednocześnie suplementujesz kolagen z najlepszego źródła.

  1. Profilaktyka i ochrona

Fotostarzenie to promienie słoneczne UVA. Obecne przez cały rok, przez cały okres operowania słońca na skórze. To promieniowanie, które wnika bardzo głęboko w skórę i zaczyna swoje niszczycielskie działanie. Dlatego chroń skórę. Przez cały rok. Nie tylko podczas wypadu na plażę czy letnią wycieczkę rowerową. Filtr UV - mineralny czy chemiczny - to zależy od Twoich preferencji - powinien być przez cały rok podstawowym kosmetykiem pielęgnacyjnym w Twojej łazience i kosmetyczce. Pamiętaj, że filtr UV nie działa przez 12 godzin. Zaaplikuj go po raz pierwszy około 20 minut-pół godziny przed wyjściem na słońce. I uzupełniaj co około 3 godziny, jeśli ponownie będziesz eksponować skórę na promieniowanie.

  1. Stymulacja

Tak jak napisaliśmy na początku - fotostarzenie to przede wszystkim uszkodzenia w strukturze kolagenu. To z tego powodu na skórze pojawią się zmarszczki i przebarwienia a skóra stanie się osłabiona i wiotka. Poza ochroną i profilaktyczną suplementacją. a także prawidłowym obfitym nawadnianiem możesz  stymulować skórę do produkcji nowych włókien kolagenowych. Świetnie sprawdzają się w tym zakresie masaże stymulujące, drenaż, ale też zabiegi estetyczne - przede wszystkim biostymulacja i zabiegi laserowe.

Warto pamiętać, że szczególnie w przypadku tych ostatnich - suplementacja kolagenu (na przykład dzięki posiłkom anti-aging od Shiny&Shapy) jest bardzo istotna. Lasery działają tak, że uszkadzają (zupełnie jak promienie słoneczne, tyle że w sposób ściśle kontrolowany) włókna kolagenowe w skórze. Reakcją obronną organizmu jest synteza kolagenu i naprawa uszkodzeń. Jednak, aby organizm mógł wytworzyć nowe włókna kolagenowe musi mieć z czego przeprowadzić ich syntezę. Jeżeli suplementujesz regularnie kolagen doustny - po zabiegu laserowym Twoja skóra będzie miała bezcenne źródło nowego kolagenu.

A zatem - pamiętaj! Fotostarzenie to proces naturalny. Jednak możesz znacząco go spowolnić. Chroń skórę przed promieniowaniem, suplementuj kolagen i stymuluj skórę do budowy nowych włókien kolagenowo-elastynowych.  Zaprzyjaźnij się z pysznymi koktajlami odmładzającymi Shiny&Shapy już dziś.

Fotostarzenie skóry to przede wszystkim efekt działania słońca i promieni UVA.
Zadbaj o to, żeby podczas urlopu, kiedy najmocniej jesteś wystawiona na działanie promieniowania słonecznego - swój przeciwstarzeniowy zestaw Shiny&Shapy mieć zawsze przy sobie.

Podobają ci się nasze porady? Sięgaj po więcej - zapisz się do naszego newslettera i otrzymuj mnóstwo praktycznych tipów, do codziennego wykorzystania. Podziel się ze znajomymi naszą wiedza zapraszając ich do bloga Shiny&Shapy. I korzystaj każdego dnia z naszych odmładzających, wyszczuplających posiłków.

Odbierz bezpłatny poradnik
jak zachować młody wygląd!

Zapisz się i skorzystaj z naszych wskazówek,
jak zadbać o siebie każdego dnia.

więcej

Twój pakiet przeciw fotostarzeniu

Shiny&Shapy – 4 tygodnie kuracji wyszczuplająco-odmładzającej

Shiny&Shapy – 4 tygodnie kuracji wyszczuplająco-odmładzającej

1 posiłek / 24,25 zł Cena: 679 zł
Shiny&Shapy – pakiet startowy

Shiny&Shapy – pakiet startowy

1 posiłek / 24,93 zł Cena: 349 zł

Zobacz więcej porad