Jak poradzić sobie z wypadającymi włosami?

#

Wypadające włosy to problem, który znacząco obniża pewność siebie. Jego przyczyn można się doszukiwać zarówno w prowadzonym stylu życia, jak i pielęgnacji, chorobach, diecie czy niedoborach witamin i minerałów. Jeśli zmagasz się z wypadającymi włosami, zacznij działać, zanim będzie za późno. Sprawdź, co możesz zrobić, by poradzić sobie z tym problemem.

Ile włosów dziennie może wypadać?

Dziennie tracimy od 50 do 150 włosów, dlatego znajdowanie niewielkiej ilości kosmyków na szczotce nie jest powodem do niepokoju.

Każdy włos przechodzi trzy fazy rozwoju:

  • Faza anagenu (wzrostu) – trwa 2-7 lat, w zależności od miejsca włosa na skórze głowy. Na zdrowej skórze aż 90% włosów znajduje się w fazie wzrostu.
  • Faza katagenu (przejściowa) – trwa 14-21 dni i w tym czasie włos przestaje rosnąć, przygotowując się do zanikania macierzy. Ta faza obejmuje ok. 3% włosów na skórze głowy.
  • Faza telogenu (spoczynku/wypadania) – trwa 30-90 dni i w tym czasie włos wypada. Dzieje się to na przykład podczas mycia lub szczotkowania, choć kosmyk może również zostać wypchnięty przez nowy włos będący w fazie anagenu. Faza telogenu obejmuje ok. 5-10% wszystkich włosów.

Każdego dnia znajdujemy kosmyki na ubraniach, poduszkach i szczotkach, co jest całkowicie normalne. Problem pojawia się wtedy, gdy dzienna liczba wypadających kosmyków przekracza liczbę 150, a z odpływu prysznica po każdym myciu głowy wyjmujemy garść włosów.

Przyczyny wypadania włosów

Na utratę kosmyków może wpływać wiele czynników – u jednych przyczyną jest stres, u innych nieodpowiednia dieta czy zmiany hormonalne. Czynniki te mogą się również ze sobą łączyć i potęgować wypadanie włosów. Pierwszym krokiem do zatrzymania ich utraty jest zdiagnozowanie przyczyny problemu.

Zmiany hormonalne

Wahania hormonalne nie pozostają obojętne dla stanu naszych czupryn. Widać to najlepiej na przykładzie świeżo upieczonych mam, których włosy są utrzymywane przez hormony ciążowe. Kiedy po porodzie poziom estrogenu wraca do normy, kosmyki zaczynają wypadać. Jest to na szczęście sytuacja przejściowa i wszystko powinno wrócić do normy w ciągu kilku miesięcy. Do spadku estrogenu dochodzi natomiast w okresie menopauzy, kiedy mieszki włosowe stają się bardziej podatne na wpływ testosteronu, odpowiadającego za skracanie fazy wzrostu włosa.

Zachwianie równowagi hormonalnej może wystąpić zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Dotyczy to hormonów takich jak testosteron, estrogen, progesteron i tyroksyna, które mają wpływ na wzrost, grubość, kolor i wypadanie włosów. Warto pamiętać, że nieprawidłowa produkcja hormonów może się wiązać z nadczynnością lub niedoczynnością tarczycy.

Nieprawidłowa pielęgnacja

Jedną z przyczyn zwiększonego wypadania włosów jest także źle dobrana pielęgnacja. Dotyczy to zarówno kosmetyków (szampony, odżywki, maski itp.), jak i zabiegów fryzjerskich (farbowanie, rozjaśnianie, tapirowanie, trwała ondulacja itp.). Negatywny wpływ na stan włosów ma również nadmierne używanie środków do stylizacji, takich jak lakiery czy pianki, a nawet zbyt częste noszenie ciasnych upięć. Włosy nie przepadają też za wysokimi temperaturami, dlatego ogranicz używanie prostownicy i lokówki, nie myj głowy w zbyt ciepłej wodzie i ustawiaj nawiew suszarki na chłodniejszy. Istotne jest również stosowanie produktów termoochronnych, które zabezpieczają włosy przed wysoką temperaturą.

Nieodpowiednia dieta

To, co jemy, ma ogromny wpływ na wygląd włosów, skóry i paznokci. Dieta, która nie jest zbilansowana, stwarza ryzyko wystąpienia niedoborów pokarmowych, czego skutkiem może być między innymi wypadanie włosów. Aby włosy były zdrowe i mocne, dieta powinna być bogata w takie składniki jak żelazo, cynk, magnez, krzem, biotyna, kwas foliowy, witaminy A, E, C i witaminy z grupy B. Istotne jest również zastępowanie cukrów prostych węglowodanami złożonymi, a kwasów nasyconych kwasami nienasyconymi.

Stres

Jedną z chorób cywilizacyjnych, które prowadzą do wielu poważnych dolegliwości, jest stres. Przewlekłe uczucie stresu i przemęczenia osłabia organizm, a silne emocje mogą się odbijać na kondycji włosów. Szczególnie trudne sytuacje, takie jak śmierć w rodzinie czy rozwód, mogą nawet wywołać nagłą utratę włosów w 3-4 miesiące po wydarzeniu. Ze stresem można sobie na szczęście radzić, choć jest to długotrwała praca. W zmniejszeniu poziomu stresu mogą pomóc ćwiczenia oddechowe, aktywność fizyczna, odpowiednia ilość snu czy terapia.

Skutki uboczne leków

Zwiększone wypadanie włosów może być skutkiem ubocznym przyjmowania niektórych leków, dlatego warto czytać ulotki poszczególnych preparatów. Leki mogą zaburzać cykl życia włosów, na przykład poprzez przyspieszanie przejścia z fazy wzrostu do fazy spoczynku. Najczęstszą przyczyną łysienia polekowego jest przyjmowanie chemioterapii, lecz wypadanie włosów mogą też wzmagać interferony oraz leki immunosupresyjne, hormonalne, przeciwmiażdżycowe, nasercowe, przeciwtrądzikowe, przeciwgrzybicze, przeciwkrzepliwe, przeciwdepresyjne czy reumatologiczne.

Choroby skóry głowy

Wypadanie włosów może być jednym ze skutków chorób obejmujących skórę głowy. Zaliczamy do nich między innymi grzybicę, łuszczycę, łojotokowe zapalenie skóry i łupież. Takie problemy warto skonsultować ze specjalistą – im szybciej rozpoczniesz terapię, tym szybciej unormalizujesz stan skóry głowy i zapobiegniesz dalszej utracie włosów.

Wypadanie włosów – trycholog czy dermatolog?

Wiele osób cierpiących na nadmierną utratę włosów zastanawia się, do jakiego lekarza zwrócić się o pomoc. Do wyboru mamy dwóch specjalistów: dermatologa i trychologa.

Dermatolog zajmuje się leczeniem schorzeń skóry całego ciała, w tym również skóry głowy. Terapia dermatologiczna bazuje przede wszystkim na lekach, których celem jest zahamowanie dalszego łysienia. Jeśli lekarz zdiagnozuje chorobę skóry (np. łupież czy grzybicę), niezbędne będzie również leczenie pod tym kątem.

Trychologia jest wciąż stosunkowo mało znaną specjalizacją. Do zadań trychologa należy pomoc w doborze odpowiedniej pielęgnacji skóry głowy i włosów. Trycholog nie musi (choć może) być lekarzem – w Polsce trychologią bardzo często zajmują się osoby z wykształceniem kosmetologicznym. Jeśli trycholog nie ma uprawnień lekarskich, nie może przepisywać leków na receptę, a jedynie ogólnodostępne środki.

Do kogo więc skierować się z problemem nadmiernie wypadających włosów? Najlepiej umówić się na wizytę u dermatologa, który zaplanuje odpowiednie leczenie. Konsultacja trychologiczna również nie zaszkodzi (co dwie opinie to nie jedna), a wielu dermatologów coraz częściej współpracuje z trychologami w leczeniu schorzeń związanych ze skórą głowy. Możesz również poszukać dermatologa, który równocześnie jest trychologiem.

Kuracja kolagenowa na wypadanie włosów – czy to działa?

Kolagen jest białkiem budującym skórę, kości, zęby, chrząstki, ścięgna, naczynia krwionośne, włosy i paznokcie. Skóra bogata w kolagen jest jędrna, elastyczna, nawodniona i gładka – niestety już po 25. roku życia jego poziom zaczyna spadać, a twarz stopniowo pokrywa się zmarszczkami.

Wraz z wiekiem słabną również włosy, które stają się cienkie i łamliwe. Kolagen jest bowiem obecny także w mieszku włosowym – jego funkcją jest budowa torebki łącznotkankowej i pochewki wewnętrznej włosa. W brodawce mieszka włosowego znajduje się duża ilość fibroblastów, czyli komórek, których zadaniem jest produkcja włókien kolagenowych. Niski poziom białka skutkuje niedoborem wody w komórkach, co prowadzi do spowolnienia, a nawet zatrzymania procesu produkcji nowych kosmyków. Kolagen jest zbudowany w 30% z glicyny, czyli aminokwasu endogennego będącego również budulcem włosa. Przyjmowanie kolagenu wpływa więc zarówno na prawidłową budowę struktury włosa, jak i na żywe części mieszka włosowego. Kolagen nie tylko uelastycznia skórę głowy, lecz również stymuluje cebulki do produkcji nowych włosów i hamuje ich wypadanie.

Dieta z kolagenem – co spożywać?

Jeśli chcesz przyjmować kolagen wraz z dietą, włącz do swojego jadłospisu następujące produkty:

  • galarety,
  • galaretki owocowe,
  • żelki,
  • rosół gotowany na kościach, nóżkach wieprzowych lub drobiowych,
  • golonka,
  • salceson,
  • ryba w galarecie,
  • zupa rybna,
  • skórki drobiowe i z pieczonych ryb,
  • podroby (serce, wątróbka, nerki).

Dieta z kolagenem pozyskiwanym z pożywienia może być problematyczna dla wegan i wegetarian oraz osób, które nie przepadają za wyżej wymienionymi potrawami. Warto też pamiętać, że chude, szybko przyrządzone mięso, które nie zawiera błon i ścięgien, nie wystarczy, by uzupełnić niedobory kolagenu. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest mięso żylaste, które jednak rzadko znajduje się wśród naszych ulubionych dań. Na szczęście można przyjmować kolagen również w innej, bardziej przyjaznej formie – poprzez suplementację.

Jak wprowadzić kolagen do codziennej diety?

Suplementacja kolagenu może odbywać się w formie tabletek, proszku czy płynu. Jeśli jednak zależy Ci na kompleksowym wzmocnieniu włosów, skóry i całego organizmu, sięgnij po nowość na rynku – koktajl kolagenowy Shiny&Shapy, który jest czymś więcej niż klasyczny kolagen do picia. To pełnowartościowy posiłek zawierający aż 2500 mg bioaktywnego, wysoko przyswajalnego kolagenu VERISOL.

Kuracja kolagenowa do picia jest również bogata w białko, tłuszcze, węglowodany oraz 24 witaminy i minerały, które odżywią Twój organizm i uzupełnią niedobory składników odżywczych. Jedna porcja to tylko 219 kcal, a do wyboru są trzy wyjątkowe smaki: wanilia, czekolada i kawa z karmelem. Koktajlem kolagenowym możesz zastąpić dowolny posiłek w ciągu dnia, na przykład śniadanie lub kolację, a pierwsze efekty zobaczysz i odczujesz już po 4 tygodniach codziennego stosowania.

Kuracja kolagenowa Shiny&Shapy to propozycja dla osób, które szukają sposobu na wsparcie swoich włosów od wewnątrz. W jednej porcji znajdziesz wszystkie niezbędne witaminy i minerały mające istotny wpływ na stan kosmyków (m.in. witaminy A, C, E i z grupy B, żelazo, cynk, magnez). Jeśli zmagasz się z wypadaniem włosów, włącz kolagen do codziennej diety – terapia kolagenowa powinna być uzupełnieniem leczenia dermatologicznego lub trychologicznego.

Odbierz bezpłatny poradnik
jak zachować młody wygląd!

Zapisz się i skorzystaj z naszych wskazówek,
jak zadbać o siebie każdego dnia.

więcej

Wybierz produkty z kolagenem wzmacniające włosy

Shiny&Shapy koktajl z kolagenem Kawa z karmelem

Shiny&Shapy koktajl z kolagenem Kawa z karmelem

1 posiłek / 25,5 zł Cena: 179.00 zł
Shiny&Shapy – 4 tygodnie kuracji wyszczuplająco-odmładzającej

Shiny&Shapy – 4 tygodnie kuracji wyszczuplająco-odmładzającej

1 posiłek / 24,25 zł Cena: 679 zł
Shiny&Shapy – pakiet startowy

Shiny&Shapy – pakiet startowy

1 posiłek / 24,93 zł Cena: 349 zł
Shiny&Shapy – 6 tygodni kuracji wyszczuplająco-odmładzającej

Shiny&Shapy – 6 tygodni kuracji wyszczuplająco-odmładzającej

1 posiłek / 24,00 zł Cena: 840.00 zł

Sprawdź inne nasze porady