W jaki sposób powinnaś dbać o skórę wrażliwą?

#

Cera wrażliwa bywa nazywana najbardziej wymagającym typem skóry. Nieodpowiednia pielęgnacja i dieta mogą skutkować podrażnieniami, pieczeniem i zmianami skórnymi, co jest nie tylko uciążliwe, lecz również nieestetyczne. Jak dbać o cerę wrażliwą na co dzień i jakich błędów pielęgnacyjnych unikać?

Cechy cery wrażliwej – jak ją rozpoznać?

Cechą charakterystyczną cery wrażliwej jest jej zwiększona reaktywność na różnego rodzaju czynniki, zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne. Do bodźców, na które reaguje cera wrażliwa, zaliczamy:

  • czynniki środowiskowe – warunki atmosferyczne, m.in. wiatr, mróz, promieniowanie UV, różnice temperatur, zanieczyszczenie powietrza,
  • czynniki kontaktowe – nieodpowiednio dobrane kosmetyki, zbyt twarda woda, szorstkie ręczniki, chemia domowa,
  • czynniki naczyniowe – zmiany temperatur, ostre potrawy, alkohol (osłabiają ściany naczyń krwionośnych, powodując zaczerwienienie).

Zgodnie z klasyfikacją Epidermal and Sensory Research and Investigation Center of CHANEL (CERIES) wyróżniamy 4 typy skóry wrażliwej:

  • Typ I – rumień powstający wskutek emocji, stresu, nagłych zmian temperatur, diety lub spożywania alkoholu.
  • Typ II – rumień, któremu towarzyszy uczucie ściągnięcia oraz łuszczenie się skóry. Jest to reakcja na niekorzystne warunki atmosferyczne i klimatyzację.
  • Typ III – nagłe zaczerwienienie pojawiające się wskutek zastosowania kosmetyku. Towarzyszy mu uczucie mrowienia i ściągnięcia skóry.
  • Typ IV – rumień wywołany cyklem miesiączkowym, który pojawia się przed i w trakcie menstruacji.

Objawy wrażliwości możemy podzielić na obiektywne i subiektywne. Objawy obiektywne to te, które są zauważalne gołym okiem – zaliczamy do nich przede wszystkim zaczerwienienie, obrzęk, łuszczenie i suchość. Z kolei objawami subiektywnymi nazywamy te zauważalne (a właściwie odczuwalne) przez właścicielkę cery wrażliwej – są to przede wszystkim uczucia pieczenia, swędzenia, ściągnięcia, mrowienia i kłucia. Na intensywność wymienionych objawów wpływa ilość znajdujących się w skórze receptorów. Oznacza to, że mogą one występować w sposób mniej lub bardziej nasilony i jest to kwestia całkowicie indywidualna. 

Dlaczego mam skórę wrażliwą?

Nadmierna reaktywność skóry może mieć podłoże genetyczne lub wiązać się z chorobami dermatologicznymi, takimi jak trądzik różowaty, atopowe zapalenie skóry czy łojotokowe zapalenie skóry. Może się również zdarzyć, że skóra, która wcześniej nie reagowała na bodźce, nagle nabierze cech wrażliwości. Dzieje się tak zwykle po przekroczeniu progu jej wytrzymałości – na przykład wskutek zbyt długiego stosowania nieodpowiedniej pielęgnacji, zmian hormonalnych, nadużywania alkoholu czy nieprawidłowej diety. Pomyśl zatem, żeby do diety wprowadzić zdrowe i pyszne koktajle Shiny&Shapy. 
 
Wrażliwość skóry jest stosunkowo częstym zjawiskiem i może dotyczyć każdego typu cery – suchej, tłustej, normalnej i mieszanej. Na jej objawy częściej skarżą się kobiety, choć występuje ona u obu płci. Swędzenie, pieczenie, mrowienie, zaczerwienienie, obrzęk i ogólny dyskomfort to symptomy, na które najczęściej skarżą się właściciele nadmiernie reaktywnej skóry. W związku z tym, że taka cera łatwiej ulega przesuszeniu i odwodnieniu, naskórek może się również zacząć łuszczyć. Cera wrażliwa często bywa mylona z alergiczną, jednak są to dwa oddzielne pojęcia. Podczas gdy cera alergiczna reaguje na konkretne substancje, na skórę wrażliwą wpływa wiele różnorodnych czynników.
 
Naskórek u osób z cerą wrażliwą cechuje się zaburzeniami funkcji ochronnej, która powinna utrzymywać optymalny poziom nawilżenia i chronić przed czynnikami zewnętrznymi. To właśnie wskutek tych zaburzeń cera wrażliwa jest szczególnie podatna na odwodnienie i podrażnienia. Co więcej, zakończenia nerwów powierzchniowych produkują nadmierne ilości neuroprzekaźników, a komórki wytwarzają zbyt dużo cytokin, które uczestniczą w inicjowaniu i podtrzymywaniu stanu zapalnego. 

Jak dbać o cerę wrażliwą?

Aby uchronić się przed dyskomfortem, warto wiedzieć, w jaki sposób prawidłowo pielęgnować cerę wrażliwą. Choć nie mamy wpływu na niektóre z czynników powodujących reaktywność (np. czynniki atmosferyczne), możemy skutecznie zapobiegać występowaniu zaczerwienienia i innych dolegliwości. Osoby ze skórą wrażliwą powinny stosować kosmetyki przeznaczone dla tego typu cery. Dobrym pomysłem są dermokosmetyki adresowane do pielęgnacji skóry problemowej. 
 
Zwróć uwagę na skład kosmetyków – mile widziane są takie substancje jak:

  • niacynamid – pochodna witaminy B3, która wzmacnia barierę hydrolipidową skóry, zwiększając jej nawilżenie,
  • panthenol – prowitamina B5 działa nawilżająco i regenerująco, poprawia elastyczność i miękkość skóry,
  • woda termalna – nawilża skórę oraz łagodzi podrażnienia, zaczerwienienia, świąd i uczucie pieczenia,
  • emolienty – składniki ochronne i natłuszczające, które na powierzchni skóry tworzą warstwę zabezpieczającą przed czynnikami uwrażliwiającymi (np. masło shea).

Istotny jest również sposób nakładania kosmetyków. Do skóry wrażliwej stosujemy miękkie ręczniki, a poszczególne produkty pielęgnacyjne nakładamy delikatnie, bez pocierania i wywierania dużego nacisku. Warto pamiętać o regularnym oczyszczaniu skóry w celu usuwania zanieczyszczeń o potencjalnym działaniu drażniącym. Cera wrażliwa łatwo ulega odwodnieniu, dlatego niezwykle ważne jest jej nawilżanie. Przed wyjściem z domu nakładaj również krem z filtrem UV – niezależnie od stopnia nasłonecznienia i pory roku. Zdecydowanie unikaj kosmetyków zawierających parabeny, konserwanty, sztuczne barwniki i kompozycje zapachowe.

Kuracja kolagenowa dla cery wrażliwej

O skórę skłonną do podrażnień można zadbać nie tylko poprzez odpowiednią pielęgnację, lecz również dietę. Cera wrażliwa nie przepada za ostrymi potrawami i alkoholem. Co w takim razie będzie dla niej dobre? Przede wszystkim zdrowa, zbilansowana dieta, bogata w warzywa, owoce, węglowodany złożone, białko, tłuszcze nienasycone i wodę. Taką dietę warto wzbogacić o składnik, który jest niezbędny dla utrzymania elastycznej i nawodnionej skóry – kolagen. Dieta z kolagenem działa odmładzająco, spowalnia procesy starzenia się skóry i sprzyja naturalnej odbudowie włókien kolagenowych.
 
Jeśli chcesz wprowadzić kolagen do swojej diety, sięgnij po produkt, który kompleksowo zadba o Twój organizm. Koktajl kolagenowy Shiny&Shapy to coś więcej niż standardowy kolagen do picia – to pełnowartościowy posiłek, którym z powodzeniem zastąpisz śniadanie, obiad lub kolację. 
 
Terapia kolagenowa odżywia twarz, włosy i skórę, a przy tym dodaje energii, ułatwia kontrolę wagi i zapewnia uczucie sytości na długo. W jednej porcji znajduje się zaledwie 219 kcal, a oprócz bioaktywnego kolagenu VERISOL (2500 mg) znajdziesz w niej również wysoką dawkę białka, witamin i minerałów. Wśród nich nie zabrakło składników, które są szczególnie ważne dla utrzymania pięknej skóry, takich jak witaminy A, C, E, D, B2, B3, B5, B6, B7 i K oraz cynk, potas, miedź czy żelazo. A to tylko część z 24 witamin i minerałów znajdujących się w każdej porcji koktajlu! Kuracja kolagenowa do picia to wsparcie dla cery wrażliwej, która potrzebuje szczególnej troski i uwagi.

12 porad pielęgnacyjnych dla osób z cerą wrażliwą

Zmagasz się z objawami cery wrażliwej? Przyjrzyj się swoim nawykom i prowadzonemu stylowi życia. W miarę możliwości wyeliminuj czynniki mające wpływ na zaczerwienienie, obrzęk czy uczucie pieczenia. 

1. Staraj się nie myć twarzy twardą wodą

do pielęgnacji możesz stosować przegotowaną wodę lub zdecydować się na montaż zmiękczacza wody. Twarda woda dla skóry to poważne wyzwanie.

2. Nie pocieraj skóry podczas pielęgnacji

zbyt intensywne pocieranie może potęgować problem i skutkować usuwaniem lipidów ochronnych z powierzchni naskórka. Zrezygnuj z szorstkich ręczników i zachowaj ostrożność podczas wycierania twarzy.

3. Wyeliminuj z diety ostre potrawy i alkohol

takie składniki negatywnie wpływają na cerę wrażliwą. Oczywiście nie znaczy to, że nie możesz wypić lampki wina :) Ważne jednak, żeby w stosowaniu alkoholu i ostrych przypraw - zachować umiar i rozsądek.

4. Ogranicz czynniki stresogenne

stres i silne emocje są widoczne na skórze. Nawet, jeżeli wydaje Ci się, że codzienna nerwówka w pracy nie ma wpływu na to jak wygląda Twoja skóra - mylisz się. Negatywne emocje odbijają się na całym Twoim organizmie. W tym również na skórze.

5. Zdiagnozuj problemy skórne

cerze wrażliwej często towarzyszą takie dolegliwości jak AZS, łojotokowe zapalenie skóry czy trądzik różowaty. Każda z tych dolegliwości wymaga diagnozy dermatologa i rozpoczęcia regularnej terapii farmakologicznej i pielęgnacyjnej.

6. Zadbaj o równowagę hormonalną

zaburzeniom hormonalnym sprzyja między innymi niezdrowa dieta, bogata w produkty wysoko przetworzone i alkohol. Zbadaj poziom swoich hormonów - to pomoże ocenić czy nie wpływają negatywnie na Twoją skórę.

7. Stosuj kosmetyki adresowane do cery wrażliwej

są one skomponowane w taki sposób, by wspierać pielęgnację skóry problematycznej. W dzisiejszych czasach, kiedy na skórę ma wpływ mnóstwo negatywnych czynników, kosmetyki do skóry wrażliwej mogą rozwiązać wiele problemów.

8. Nie stosuj kilku kremów naraz

nakładanie jednego kremu na drugi może skutkować powstaniem mieszanki o działaniu trudnym do przewidzenia. Nowe, szczególnie profesjonalne kosmetyki zawierają zaawansowane komponenty, które powinnaś łączyć ze sobą w określonej kolejności i proporcjach. Dlatego lepiej nie wykorzystuj całej półki kremów na raz. :)

9. Nie eksperymentuj z nowymi kosmetykami

dotyczy to szczególnie czasu, w którym występuje stan zapalny. Nowe produkty warto wprowadzać stopniowo, nigdy kilka równocześnie. Poza tym na efekty działania poszczególnych kosmetyków warto poczekać.

10. Nie zmieniaj kosmetyków jak rękawiczek

tak jak napisaliśmy wyżej: na działanie niektórych kremów trzeba niekiedy trochę poczekać, dlatego nie zniechęcaj się po pierwszym użyciu. Szybka zmiana zalecana jest wyłącznie wtedy, gdy kosmetyk powoduje podrażnienia.

11. Pamiętaj o kremie z filtrem

i to nie tylko na plaży! Krem z filtrem minimum SPF 15 chroni skórę wrażliwą na co dzień, o każdej porze roku. Najlepiej zdecydować się na filtr fizyczny, czyli taki, który nie wnika w skórę, a osadza się na jej powierzchni.

12. Raz w tygodniu zrób peeling

skóry wrażliwej nie należy poddawać intensywnym zabiegom kosmetycznym, dlatego warto sięgać po peeling enzymatyczny, który rozpuszcza wiązania między martwymi komórkami bez mechanicznego ścierania.

Pielęgnacja cery wrażliwej może i jest nieco wymagająca, ale na pewno nie skomplikowana. Wystarczy stosować się do kilku reguł i pamiętać o tym, by sięgać po kosmetyki adresowane do potrzeb skóry wrażliwej. Nadmierną reaktywność na czynniki wewnętrzne można natomiast regulować poprzez zdrową, zbilansowaną dietę oraz unikanie ostrych potraw i alkoholu. Wsparciem dla cery wrażliwej może być również kuracja kolagenowa Shiny&Shapy, która nawilża skórę od wewnątrz i wspiera jej elastyczność. Nasze koktajle kolagenowe dostępne są w trzech pysznych smakach: wanilia, czekolada i kawa z karmelem. Zatroszcz się o swoją skórę i zapewnij jej to, co najlepsze. A przy okazji zaopatrz swój organizm w energię na cały dzień oraz uzupełnij niedobory witamin i minerałów!

 

Odbierz bezpłatny poradnik
jak zachować młody wygląd!

Zapisz się i skorzystaj z naszych wskazówek,
jak zadbać o siebie każdego dnia.

więcej

Wybierz swój ulubiony smak

Shiny&Shapy koktajl z kolagenem Wanilia

Shiny&Shapy koktajl z kolagenem Wanilia

1 posiłek / 25,5 zł Cena: 179.00 zł
Shiny&Shapy – 4 tygodnie kuracji przeciwstarzeniowej

Shiny&Shapy – 4 tygodnie kuracji przeciwstarzeniowej

1 posiłek / 24,25 zł Cena: 679 zł
Shiny&Shapy – 8 tygodni kuracji przeciwstarzeniowej

Shiny&Shapy – 8 tygodni kuracji przeciwstarzeniowej

1 posiłek / 23,91 zł Cena: 1119.00 zł
Shiny&Shapy – pakiet startowy

Shiny&Shapy – pakiet startowy

1 posiłek / 24,93 zł Cena: 349 zł

Sprawdź inne nasze porady