Jak zadbać o włosy przy używaniu prostownicy i lokówki?

#

Stylizacji włosów bardzo często towarzyszą wysokie temperatury, które przesuszają i odwadniają kosmyki. Ale czy to oznacza, że najlepszym rozwiązaniem jest całkowita rezygnacja z prostownicy i lokówki? Niekoniecznie. Kluczem do zachowania zdrowych i pięknych włosów jest odpowiednia pielęgnacja połączona z suplementacją. Jeśli chcesz zadbać o włosy dowiedz się, w jaki sposób chronić je przy regularnym korzystaniu z urządzeń do stylizacji.

Jak wysoka temperatura wpływa na włosy?

Już nawet gorący nawiew suszarki może uszkadzać strukturę włosa, a co dopiero prostownica, której maksymalna temperatura przekracza 200°C! Wydzielane przez urządzenie ciepło bezpowrotnie niszczy strukturę włosa. Każdy włos jest zbudowany z łusek, które stanowią naturalną ochronę przed uszkodzeniami i utratą substancji odżywczych. Pomiędzy łuskami znajdują się natomiast pory, które przy zdrowych włosach są szczelne. Pod wpływem wysokiej temperatury łuski włosowe się otwierają i rozszczelniają. Prowadzi to nie tylko do przesuszenia i uszkodzeń, lecz również do utraty cennych substancji, które odpowiadają za nawilżenie i odżywienie kosmyków.

Ze względu na porowatość wyróżniamy włosy niskoporowate, średnioporowate i wysokoporowate. Im bardziej rozchylone łuski, tym wyższa porowatość włosa, a co za tym idzie – bardziej przesuszone, zniszczone, suche i puszące się kosmyki. Za najzdrowsze uznaje się włosy niskoporowate, które są gładkie, lśniące i stosunkowo oporne na stylizację. Na porowatość włosów ogromny wpływ ma pielęgnacja, dlatego przy regularnym poddawaniu kosmyków wysokim temperaturom każde włosy mogą stać się wysokoporowate. 

Kilka słów o równowadze PEH

Dla utrzymania zdrowych włosów niezwykle istotne jest stosowanie odpowiedniej pielęgnacji oraz zachowanie tzw. równowagi PEH, czyli harmonii między trzema składnikami: proteinami, emolientami i humektantami.

 • Proteiny – są często nazywane cegiełkami, gdyż stanowią budulec włosa. Ich zadaniem jest wygładzanie, zwiększanie objętości i uzupełnianie mikrouszkodzeń. Do protein zaliczamy m.in. kolagen, elastynę, keratynę, jedwab oraz proteiny roślinne, w tym pszeniczne i owsiane. Włosy z niedoborem protein są matowe i oklapnięte, natomiast nadmiar protein powoduje puszenie, plątanie i charakterystyczne skrzypienie przy ściśnięciu.
 • Emolienty – powlekają włosy, nadając im gładkość, miękkość, nawilżenie i elastyczność oraz chroniąc przed czynnikami zewnętrznymi. Znajdują się w większości odżywek i masek do włosów. Zaliczamy do nich m.in. oleje, silikony, woski, lanolinę, alkohole tłuszczowe i oleje mineralne. Niedobór emolientów objawia się włosami suchymi, szorstkimi i zbyt lekkimi, natomiast ich nadmiar obciąża i sprawia, że kosmyki są przyklapnięte.
 • Humektanty – mają działanie nawilżające. Zaliczamy do nich choćby glicerynę, aloes, panthenol, niacynamid, miód, glutek lniany, mocznik, alantoinę, glukozę, fruktozę i kwas hialuronowy. Ich niedobór sprawia, że włosy są matowe i oklapnięte, a nadmiar prowadzi do puszenia, plątania i skrzypienia.

Zachowanie równowagi jest niezwykle istotne w każdej dziedzinie życia. Jak widać, dotyczy to również naszych włosów, które potrzebują optymalnej dawki protein, emolientów i humektantów. Jest to szczególnie ważne wtedy, gdy regularnie stosujemy urządzenia do stylizacji, które sprzyjają utracie cennych składników i zwiększają takie problemy, jak przesuszenie, puszenie się czy matowość.

Jak chronić włosy przed wysoką temperaturą?

Jeśli nie jesteś w stanie ograniczyć stosowania lokówki lub prostownicy (nie mówiąc już o całkowitej rezygnacji), pamiętaj o tym, by przed każdym zastosowaniem urządzenia zabezpieczać włosy przed działaniem wysokiej temperatury. Najprostszym sposobem jest stosowanie produktów termoochronnych, które zabezpieczają kosmyki i ograniczają wpływ temperatury na włosy. Najlepiej wybrać produkt w sprayu, który jest szczególnie łatwy w aplikacji. W składzie takiego preparatu najczęściej znajdują się silikony, które – dzięki zawartym w nich polimerom – nawilżają i natłuszczają kosmyki, tworząc na ich powierzchni film ochronny. W ten sposób kosmetyk termoochronny zabezpiecza trzon włosa przed wysoką temperaturą emitowaną przez prostownicę czy lokówkę. Takie produkty można też stosować przed wyjściem na plażę czy do sauny, gdzie włosy również są narażone na działanie wysokich temperatur.

Aby ochronić włosy przed szkodliwym działaniem temperatury, wprowadź do swojej codzienności zdrowe nawyki:

 • Przed użyciem prostownicy, lokówki lub suszarki zastosuj produkt termoochronny.
 • Unikaj kosmetyków z alkoholem, gdyż wzmacniają one działanie wysokiej temperatury.
 • Nie myj włosów w gorącej wodzie – Twoje kosmyki preferują wodę letnią, która nie prowadzi do nadmiernego rozchylania się łusek.
 • Na sam koniec mycia głowy spłucz włosy zimną wodą – w ten sposób domkniesz łuski włosów, zmniejszając ich wrażliwość na temperaturę.
 • Przed suszeniem osusz włosy ręcznikiem, który wchłonie nadmiar wody.
 • Susz pasma w temperaturze do 60°C, a na koniec ustaw zimny strumień powietrza, by domknąć łuski.
 • Nie ustawiaj prostownicy na maksymalną temperaturę – wystarczy 150-180°C.
 • Nie stosuj prostownicy i lokówki na mokre lub wilgotne włosy – chyba że urządzenie ma taką funkcję.
 • Wspieraj włosy nie tylko od zewnątrz (pielęgnacja), lecz również od wewnątrz (suplementacja).

6 błędów podczas prostowania włosów

Prostowanie kosmyków nie jest skomplikowane, o ile wiemy, jak robić to prawidłowo. Brak wiedzy może niestety doprowadzić do stopniowego przesuszania kosmyków – a przecież nie taki efekt chcemy osiągnąć. Sięgasz po prostownicę, marząc o gładkich i prostych włosach? Dowiedz się, jakich czynności unikać.

Oto najpopularniejsze błędy podczas prostowania włosów:

1. Prostowanie włosów nierozczesanych i niedosuszonych

mokre i wilgotne włosy są szczególnie podatne na uszkodzenia, dlatego traktowanie ich wysoką temperaturą to prosta droga do katastrofy.

2. Niestosowanie termoochrony

dzięki zawartości silikonów kosmetyki termoochronne zabezpieczają kosmyki przed uszkodzeniami.

3. Prostowanie włosów zniszczonych i przesuszonych

jeśli Twoje włosy są zniszczone i wysokoporowate, stosuj termoochronę lub na jakiś czas zrezygnuj z prostowania i zadbaj o kondycję swoich kosmyków.

4. Codzienne prostowanie

daj swoim włosom odpocząć i nie prostuj ich każdego dnia.

5. Ustawianie zbyt wysokiej temperatury prostowania

choć maksymalna temperatura przekracza zwykle 200°C, staraj się ustawiać niższą: 150-180°C. Dotyczy to szczególnie włosów cienkich i delikatnych. Im grubsze włosy, tym temperatura może być wyższa.

6. Nieodpowiednia technika

włosy dzielimy na mniejsze pasma, aby jedno przesunięcie prostownicą wystarczało. Wielokrotne przesuwanie urządzenia po tych samych pasmach sprzyja przegrzaniu i uszkodzeniu włosów. Warto również pamiętać, że włosy prostujemy płynnymi ruchami i nie zatrzymujemy urządzenia w połowie pasm.

Istotne jest również stosowanie dobrej jakości prostownicy. Najlepsze modele zawierają ceramiczne płytki z jonizacją, które zapobiegają elektryzowaniu i chronią włosy przed uszkodzeniami. Prostownicę trzeba też regularnie czyścić, gdyż na jej powierzchni osadzają się resztki kosmetyków i sebum.

Dieta z kolagenem, czyli jak chronić włosy od wewnątrz

Kolagen to nie tylko budulec skóry, lecz również włosów. Znajduje się on w mieszku włosowym, gdzie buduje torebkę łącznotkankową wraz z wypełniającym je ciałem szklistym oraz pochewkę wewnętrzną włosa. Kiedy kolagenu jest za mało, dochodzi do obniżenia poziomu wody w komórkach, czego skutkiem jest uszkodzenie, spowolnienie, a nawet zatrzymanie procesu produkcji włosa. Dla zdrowia kosmyków niezwykle ważne jest więc odpowiednie nawilżenie włosów, czemu nie sprzyja stosowanie urządzeń emitujących wysoką temperaturę.

Naturalna produkcja kolagenu stopniowo spowalnia już po 25. roku życia, co jest widoczne zarówno na skórze, jak i włosach. Twarz traci jędrność i zaczyna pokrywać się zmarszczkami, a pasma stają się słabsze i bardziej podatne na uszkodzenia. Aby wzmocnić skórę i włosy, warto wprowadzić do diety koktajl kolagenowy Shiny&Shapy, który ma działanie odmładzające. Nie jest to typowy kolagen do picia, jaki można znaleźć na rynku – to kompletny, pełnowartościowy posiłek, którym możesz zastąpić śniadanie lub kolację. Oprócz wysokiej zawartości bioaktywnego kolagenu VERISOL (2500 mg w dziennej porcji) koktajl zawiera również białko, węglowodany, tłuszcze oraz 24 witaminy i minerały. Jedna porcja to tylko 219 kcal, dlatego kuracja kolagenowa Shiny&Shapy odżywia organizm, wzmacnia włosy i skórę oraz wspiera kontrolę wagi.

Jak działa terapia kolagenowa na włosy?

Dieta z kolagenem to sposób na ochronę włosów od wewnątrz poprzez dostarczanie cennych substancji odżywczych i zwiększanie poziomu kolagenu, który odgrywa istotną rolę w procesie produkcji włosa. Terapia kolagenowa zapobiega również wypadaniu włosów oraz nawadnia i uelastycznia skórę głowy. Dzięki dostarczaniu cennych aminokwasów koktajl kolagenowy odżywia cebulki i stymuluje wzrost nowych kosmyków. Jeśli Twoje włosy są przesuszone i zniszczone wskutek długotrwałego stosowania lokówki czy prostownicy, zadbaj o nie kompleksowo – wybierz odpowiednią pielęgnację oraz wzmacniaj włosy od wewnątrz. Kuracja kolagenowa do picia daje najlepsze efekty przy stosowaniu przez minimum 4 tygodnie – po tym czasie zauważysz pierwsze rezultaty.

Dieta bogata w kolagen nie tylko wzmacnia włosy i uelastycznia skórę. Posiłki kolagenowe Shiny&Shapy zostały pomyślane w taki sposób, by odpowiadać na potrzeby dojrzałych kobiet prowadzących aktywny tryb życia. Koktajl kolagenowy to posiłek 4w1, który odżywia, dostarcza energii, wspiera kontrolę wagi i działa przeciwstarzeniowo. Do wyboru są trzy wyjątkowe smaki: wanilia, czekolada i kawa z karmelem. Dbanie o włosy, skórę i organizm jeszcze nigdy nie było tak proste i tak smaczne!

Odbierz bezpłatny poradnik
jak zachować młody wygląd!

Zapisz się i skorzystaj z naszych wskazówek,
jak zadbać o siebie każdego dnia.

więcej

Wybierz produkty z kolagenem wzmacniające włosy

Shiny&Shapy koktajl z kolagenem Kawa z karmelem

Shiny&Shapy koktajl z kolagenem Kawa z karmelem

1 posiłek / 25,5 zł Cena: 179.00 zł
Shiny&Shapy koktajl z kolagenem Czekolada

Shiny&Shapy koktajl z kolagenem Czekolada

1 posiłek / 25,5 zł Cena: 179.00 zł
Shiny&Shapy – pakiet startowy

Shiny&Shapy – pakiet startowy

1 posiłek / 24,93 zł Cena: 349 zł
Shiny&Shapy – 6 tygodni kuracji wyszczuplająco-odmładzającej

Shiny&Shapy – 6 tygodni kuracji wyszczuplająco-odmładzającej

1 posiłek / 24,00 zł Cena: 840.00 zł

Sprawdź inne nasze porady