Jak skutecznie utrzymać motywację, kiedy chcesz schudnąć?

#

Utrzymanie motywacji podczas niemal każdej zmiany bywa trudne. A jeśli chodzi o motywację podczas odchudzania, modelowania sylwetki - to wtedy bywa szczególnie mocno mocno pod górkę. Wszak wokół czai się mnóstwo pokus i nieuleganie im wymaga nieustannej czujności. A motywacja z czasem spada, spada, spada… aż wreszcie zapominamy, po co cały ten wysiłek. Jednak nie musi tak być. Mamy dla Ciebie kilka trików - jak sprawić, aby utrzymać motywację do redukcji wagi i obwodów wciąż na tym samym, wysokim poziomie.

Utrzymać motywację - wyznaczyć cele

Pakiety - sposób na poznanie wszystkich smaków

Zrzucenie zbędnych kilogramów nie musi być trudne! Zwłaszcza, jeżeli masz przy sobie solidnego partnera.
Wypróbuj pakiet 21 posiłków dietetycznych myLINE. Na dobry początek mamy dla Ciebie 5% rabatu na wszystkie nasze produkty. Wpisz kod "Motywacja" i ciesz się swoim pierwszym miesiącem zrzucania zbędnych kilogramów z myLINE.

To najważniejszy element całego procesu. Nie tylko redukcji wagi, utraty kilku centymetrów w obwodach. W każdym działaniu - cel jest najistotniejszy. Aby go osiągnąć musisz go nazwać. Doprecyzować. Ustalić czy chcesz zrzucić 5 kg, czy 2 centymetry w obwodzie talii. Możesz swój cel podzielić na mniejsze , łatwiejsze i szybsze do osiągnięcia. Jednak bez tego naprawdę: ani rusz.

Cel musi być nazwany, bo, żebyś mogła utrzymać motywację w dążeniu do niego, to musisz wiedzieć… do czego dążysz :) To wydaje się banalne, jednak wcale takie nie jest. Bardzo często zdarza się, że podejmujemy decyzję "chcę zrzucić wagę", "chcę schudnąć" "chcę lepiej się czuć i wyglądać". Jednak zapominamy doprecyzować, co dokładnie mamy na myśli. Co dokładnie oznacza ta chęć. Przez to nie wiemy, kiedy pokonaliśmy już jakiś odcinek drogi do tego celu. Mglisty, nieokreślony cel - to pierwszy wróg utrzymania motywacji. Dlatego, jeśli chcesz utrzymać motywację w redukcji wagi - wyznacz konkretny cel i zapisz go.

Plan działania

Skoro masz już cel, warto doprecyzować drogę, jaką będziesz do niego zmierzać. Czyli opracować plan działania. Tu również bardzo dobre jest podzielenie celu na mniejsze - ponieważ łatwiej zaplanować poszczególne etapy, kroki, które będą Cie zbliżać do osiągnięcia celu. A jeśli każdy z nich będziesz wykonywać, a tym samym osiągać mniejszy, pośredni cel, łatwiej będzie Ci utrzymać motywację. Motywację do realizacji tego głównego, nadrzędnego celu - redukcji wagi. Planowanie to porządek i wprowadzenie do codziennej rutyny. Zapisz sobie w kalendarzu poszczególne elementy tego planu. Na przykład, rozpisz czas przyjmowania posiłków, godzinę śniadania, obiadu, kolacji. Przemyśl, kiedy znajdziesz czas na ruch. Może będzie to rano na dobry początek dnia, ale może nie. Być może, kiedy na przykład wiesz, że Twoje poranki są wiecznym niedoczasem - zaplanuj pół godziny ruchu dziennie na koniec dnia pracy. Wrócisz do domu, przebierzesz się i ruszysz na popołudniowy energetyzujący spacer połączony z porcją ćwiczeń w pobliskim parku.
Planowanie ma taką cudowną cechę, że pozwala spojrzeć Ci z boku na Twój dzień - zobaczyć co możesz zmienić, jak możesz zmodyfikować codzienne działania tak, żeby pracowały na Twoją korzyść.

Nagradzaj siebie

Pamiętaj, że jesteś dla siebie najważniejszą osobą. Chwal siebie i nagradzaj za postępy w redukcji wagi. Zresztą - pamiętaj o nagradzaniu siebie nie tylko za odchudzanie, ale za każdy osiągnięty cel czy sukces, który odnosisz. a wracając do utrzymania motywacji w redukcji wagi. System nagród za osiągnięcie poszczególnych etapów to ogromnie ważna rzecz. Tak jak pisaliśmy na początku utrzymać motywację przy tego rodzaju trudnych wyzwaniach jest bardzo ciężko. Tym bardziej takie małe nagrody dla samej siebie powodują, że czujesz spełnienie. Domyka się działanie tak zwanego układu nagrody w układzie limbicznym. Twoj układ hormonalny wyzwala dopaminę.
Co bardzo ważne: powtarzanie tego procesu prowadzi do przeniesienia emocjonalnego. W sytuacji, w której otrzymujesz nagrodę za czynności, które początkowo kojarzyły Ci się z czymś nieprzyjemnym (mniejsze, pozbawione słodyczy posiłki, mocny wysiłek fizyczny) Twoje emocje zaczynają pozytywnie kojarzyć te początkowo negatywne dla Ciebie zachowania. Emocje z oczekiwanej nagrody zostają przeniesione na środek do niej prowadzący. Proste, prawda?:)
Rzecz jasna w systemie nagród czają się pułapki. Pamiętaj, że jeśli próbujesz utrzymać motywację do redukcji wagi - nagrodą za osiągnięcie "mikro-celu" nie powinna być czekolada, ani rezygnacja z dzisiejszego treningu😉 Przecież nie warto niweczyć całego wysiłku, który włożyłaś w dotychczasowe działania.

Wsparcie - czerp siłę z przyjaźni

Wsparcie w utrzymaniu motywacji jest bardzo istotne. Dlatego znajdź osobę, która pomoże Ci utrzymać motywację. Może to być przyjaciel, przyjaciółka, partner lub trener. Razem możecie dzielić się postępami, zachęcać się nawzajem i wspólnie pokonywać trudności.

Podziel się z nimi swoim planem, opowiedz o tym, jakie masz obawy, poproś, żeby przypominali Ci o Twoich celach, kiedy będziesz tracić motywację. Bardzo dobrze byłoby, gdybyś podzieliła się z nimi tymi momentami, o których wiesz, że będą dla Ciebie najbardziej kłopotliwe. Na przykład wspólny wieczorny wypad do restauracji czy klubu. Jeśli Twoi bliscy będą wiedzieli, że potrzebujesz ich pomocy, prawdopodobnie nie tylko nie zaproponują Ci paczki popcornu przed wejściem do sali kinowej. A na dodatek sami zrezygnują z tego niezdrowego przysmaku kinomanów. W zamian możecie przecież wziąć ze sobą odżywczy i pyszny baton myLINE.
Śledzenie postępów. Prowadź dziennik odchudzania, w którym będziesz rejestrować swoje postępy, ale nie tylko takie jak waga, ale także obwód talii, bioder, ud. To pozwoli Ci zobaczyć progres i dodać Ci dodatkowej motywacji. Natomiast nie rób tego częściej niż raz na tydzień. Pamiętaj, że stres, podróż, czy hormony mogą wywołać krótkookresowe zatrzymanie wody w organizmie i wpłynąć na zaburzenia pomiarów.

Pakiety - sposób na poznanie wszystkich smaków

Zrzucenie zbędnych kilogramów nie musi być trudne! Zwłaszcza, jeżeli masz przy sobie solidnego partnera.
Wypróbuj pakiet 21 posiłków dietetycznych myLINE. Na dobry początek mamy dla Ciebie 5% rabatu na wszystkie nasze produkty. Wpisz kod "Motywacja" i ciesz się swoim pierwszym miesiącem zrzucania zbędnych kilogramów z myLINE.

Różnorodność

Zróżnicowane treningi i diety. Unikaj monotonii - ona zabija motywację. Dobierając różnorodne treningi oraz zdrowe posiłki. Wypróbuj nowe przepisy, nowe trasy biegowe. Zadbaj o to, żeby każda mała rzecz była przygodą. Świetnym pomysłem może być zabawa w poszukiwacza przygód. Kiedy wyruszasz na popołudniowy spacer - znajdź jeden element, który jest nietypowy, niecodzienny i nazwij go swoją przygodą. To może być przypadkowa rozmowa z nieznajomą osobą, pomoc bawiącym się dzieciom w znalezieniu zgubionej piłki, ale też nowy, zaskakujący układ chmur. Otwórz umysł i wyobraźnię. Szukaj przygód w małych zdarzeniach. To daje radość, ale też powoduje, że nie wpadasz w rutynę.
A w kuchni? Tutaj doskonałym wsparciem będą dla Ciebie myLINE i Shiny&Shapy. Sprawdzaj nowe przepisy i daj się zaskakiwać - na przykład tym, jak z dietetycznego koktajlu z kolagenem zrobić pyszne odmładzające Tiramisu.
Eksperymentuj z różnymi rodzajami ćwiczeń i sportów. To pozwoli Ci utrzymać zainteresowanie i motywację poprzez wprowadzanie nowości do swojego programu. Pamiętaj jednak, aby zawsze wprowadzać elementy cardio łączone z treningiem siłowym. To idealny mix nie tylko na redukcję wagi, ale także na poprawę sylwetki.

Bądź dla siebie dobra

Wspieraj się sama. Codziennie wyobrażaj sobie swój cel i wizualizuj sobie, jak wyglądasz i czujesz się, gdy go osiągniesz. Powtarzaj słowa, które wzmocnią Twoją wiarę we własne możliwości i utrzymają motywację na wysokim poziomie. Pamiętaj będą dni lepsze i gorsze. to normalne. Jeśli będziesz na to będąc na to przygotowana, łatwiej przejdziesz przez trudniejszy okres procesu.
I miej świadomość, że utrzymanie motywacji to zmienna. Jej poziom może wahać. A kluczem do sukcesu w tym procesie jest wytrwałość i podejmowanie małych, regularnych kroków każdego dnia. Nie zniechęcaj się przez ewentualne trudności. Kochaj siebie, wspieraj siebie. Bądź dla siebie dobra. I na pewno osiągniesz wymarzony cel.

Pakiety - sposób na poznanie wszystkich smaków

Zrzucenie zbędnych kilogramów nie musi być trudne! Zwłaszcza, jeżeli masz przy sobie solidnego partnera.
Wypróbuj pakiet 21 posiłków dietetycznych myLINE. Na dobry początek mamy dla Ciebie 5% rabatu na wszystkie nasze produkty. Wpisz kod "Motywacja" i ciesz się swoim pierwszym miesiącem zrzucania zbędnych kilogramów z myLINE.

Odbierz 5% rabatu
na pierwsze zakupy

Zapisz się, aby skorzystać z promocji i
otrzymywać praktyczne porady i dietetyczne tipy.

więcej

Kup swój zestaw

Pakiet batonów dietetycznych Migdał z wanilią Bourbon

Pakiet batonów dietetycznych Migdał z wanilią Bourbon

1 posiłek / 17,41 zł Cena: 209 zł
Pakiet 21 zbilansowanych dietetycznych posiłków myLINE

Pakiet 21 zbilansowanych dietetycznych posiłków myLINE

1 posiłek / 14,71 zł Cena: 309.00 zł
Shiny&Shapy koktajl z kolagenem Wanilia

Shiny&Shapy koktajl z kolagenem Wanilia

1 posiłek / 25,5 zł Cena: 179.00 zł
Shiny&Shapy – pakiet startowy

Shiny&Shapy – pakiet startowy

1 posiłek / 24,93 zł Cena: 349 zł

Sprawdź inne porady dietetyczne